1952 – 1955 Yılları Arası Belgin Doruk Film Afişleri

Göksel Arsoy’la birlikte rol aldığı aşk filmleri ve iyi bir ikili olan Ayhan Işık’la birlikte rol aldığı filmlerle Türk halkının kalbinde yer edinen Belgin Doruk, sol yanağında ki beni, dudağının ucuna yapışmış küskün gülüşüyle Türk sinemasının Küçük Hanımefendisi olarak hafızalarda kazınmıştır. Ayhan Işık gibi iyi bir dostu olan Sadri Alışık’ın vefatından 1 hafta sonra 26 Mart 1995 yılında vefat etmiştir.

KANLI ÇİFTLİK

1952 yapımı Kanlı Çiftlik filmi Belgin Doruk’un rol aldığı ilk sinema filmidir. Daha 16 yaşındayken rol aldığı Kanlı Çiftlik filminde Aliye Rona, Kadir Savun, Mahir Özerdem gibi oyuncularla birlikte kamera karşısına çıkmıştır.

ÇAKIRCALI MEHMET EFE’NİN HAZİNESİ

Yine 1952 yapımı olan Çakırcalı Mehmet Efe’nin Definesi filmi Belgin Doruk’un ikinci filmidir. Filmde Nilüfer karakterine can veren Doruk, filmde Gülistan Güzey, Bülent Ufuk, Mahir Özerdem, Vedat Karaokçu gibi dönemin yıldızlarıyla birlikte rol almıştır.

KÖROĞLU TÜRKAN SULTAN

Ayla Karaca/Köroğlu ve Türkan Sultan

1953 yapımı Köroğlu – Türkan Sultan filmi her ne kadar Belgin Doruk’un üçüncü filmi olsa da ilk başrol oynadığı film olarak sinema tarihine geçmiştir. Köroğlu ile Türkan Sultan arasında yaşana aşkı anlatan filmde Doruk, Bülent Ufuk’la başrol oynamıştır.

ÖLDÜREN ŞEHİR

Türk sinemasında birbirlerine en çok yakıştırılan isimler arasında yer alan Ayhan Işık ve Belgin Doruk ikilisinin birlikte rol aldıkları ilk filmdir. Haliç’in arka sokaklarında başlayan genç kız Selma ile atölye işçisi Ali’nin aşkı anlatan filmde karıştığı bir kavga sonrası hapse düşen genç adamın hapisten çıktıktan sonra sevdiği kızın Beyoğlu gece kulüplerinde çalıştığını öğrenmesiyle devam eden dramatik hikayeleri anlatılmaktadır. Ömer Lütfi Akad’ın yönettiği 1953 yapımı filmde, Ayhan Işık rol gereği dayak yemesi izleyiciler tarafından büyük tepki görmüştür. İzleyicilerin verdiği tepki sonrası film vizyona girdikten sonra Osman Fahir Seden tarafından yeniden çekilmiştir.

Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar ( Oyna Kızım Oyna )

1954 yapımı Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar filminde Belgin Doruk’u misafir oyuncu olarak görmekteyiz. Jüri üyesi olarak kısa bir rolde görünen Doruk, filmde Ayhan Işık, Gülistan Güzey, Turan Seyfioğlu, Gönül Yazar gibi oyuncularla birlikte misafir oyuncu olarak rol almışlardır.

KADER

1955 yapımı Kader filmi, Belgin Doruk’un oynadığı ikinci başrol filmidir. Filmde Kenan Artun, Ahmet Tarık Tekçe, Mualla Atakan gibi oyuncular da rol almışlardır.

SON BESTE

19 yaşında ki Belgin Doruk ile 25 yaşında ki Zeki Müren’in bir araya geldiği ilk filmdir. 1950’li yılları doya doya yaşayacağınız filmde o dönemin sosyetik ailelerin yaşamları, evlerinde verdikleri partiler, son Osmanlı aileleri gibi birçok yaşantıya şahit olacağınız filmde adı henüz duyulmamış ancak dinleyenlerin mest olduğu müzisyen Zeki ile zengin aile kızı Nermin’in aşk hikayesi anlatılmaktadır.

Kaptan

Kaynak: Sinematürk

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir