Kuzey Vargın, Salih Güney’i Niçin Bıçakladı?

Kuzey Vargın ve Salih Güney. Yeşilçam’a hizmet etmiş ve iki sanatçı da 100’e yakın projede yer almış isimlerdir. İki ismin de tanışıklığı yaşanan bıçaklama olayından öncedir. Öyle ki iki isim 1965 yapımı olan ve Salih Güney ve Selma Güneri’nin başrol oynadığı Yasak Sokaklar filminde beraber oynamışlardır. Öyle ki Salih Güney bir röportajında ”Kuzey’i sinema sokan benim” ifadelerini kullanmıştır.

Yıl 1972. Salih Güney, Papirus isimli gece kulübünde arkadaşı Ali Tipi ile eğlenmektedir. Yine aynı gece kulübünde Kuzey Vargın’da bulunmaktadır. Ancak iki sanatçı da ayrı masalarda eğlenmektedir. Salih Güney ve o dönemin gazetecilerinden Burhan Tekinliğ ile biraz da alkolün etkisiyle tartışmaya başlarlar. Tartışmanın üzerine o zamanlar 29 yaşında bir delikanlı olan Salih Güney, gazeteci Burhan Tekinliğ’i dışarıya çağırır. İkili dışarıda yumruk yumruğa kavga etmeye başlarlar. Salih Güney’in gece kulübünde beraber eğlendiği arkadaşı Ali Tipi’de kavgaya karışır ve gazeteciyi dövmeye başlarlar. Kuzey Vargın da arkadaşı olan gazeteciyi Salih Güney ve Ali Tipi’inni elinden alabilmek, kavgayı durdurmak için dışarı çıkar. Salih Güney’de Kuzey Vargın’In kavgaya müdahil olmasına sinirlenir ve ona Vargın’a kafa atar. Sinirlenen Vargın’da gece kulübünden aldığı bıçakla kendisine kafa atan Salih Güney’e saldırır.

Bir röportajda kavgayı anlatan Güney ” Bıçakla üzerime geldi ve biri koluma, biri koltuk altıma diğeri de ciğerime geldi. Bileklerini yakaladım. Merdivenlerden yuvarlandık. Bıçağı bir daha salladı dördüncü darbe enseme geldi. O esnada bileğini yakalamasa kesin ölmüştüm. O esnada herkes seyrediyor olayı. Her yerimden kan fışkırıyor. O sırada bizi ayırdılar ve beni acile götürdüler. Hastanede polis bana kim yaptı diye sordu yine de ben söylemedim bile Kuzey’in yaptığını. ” ifadelerini kullanmıştır. 4 bıçak darbesi alan Güney, apar topar hastaneye kaldırılır ve tedavi altına alınır.

Salih Güney’i bıçaklayan Kuzey Vargın’da cinayete tam teşebbüsten yargılandı ve 18 ay Sağmacılar veya bugün ki adıyla Bayrampaşa ceza evinde yattı. 18 ay ceza evinde kalan Vargın, ünlü ses sanatçısı Müzeyyen Senar’ın kızı Feraye’nin ödediği kefaletle serbest bırakıldı.

Kaptan

Kaynaklar: Türknostalji

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir