Meyhaneci Baba Faik Çoşkun

Faik Çoşkun. Belki adını az duyduğunuz Yeşilçam’ın emektar oyuncularından biridir. Adı belki az duyulmuş olabilir ve filmlerde çok fazla ön plana çıkmamış olsa da 441 filmde rol almıştır. Dile kolay 441 film. Rahmetli Hulusi Kentmen nasıl ki sinemamızın tonton, tatlı dedesiyse Faik Çoşkun’da Yeşilçam’ın Faik dedesiydi.

Faik Çoşkun’u bahçıvan, baba dostu, kahya, dede, kahveci rollerinde görsek de Faik babayı meyhane işleten, omuzunda havlusuyla müşterilerine hizmet eden, hafifçe beli bükük ve bir gözünün yarı açık şekilde izleyicilerin hafızalarında yer etmiştir. Tiyatrocu bir anne ve babanın bir çocuğu olarak 10 Nisan 1902 yılında Kastamonu’da doğmuştur. Daha doğduğu andan itibaren sahnenin tozunu yutmuş biri olan Faik Çoşkun, tiyatrocu babası Selim Bey ve kantocu annesi Madam Mari’nin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Öyle ki baba ve annesinin Kastamonu’da ki turnesi sırasında dünyaya gelmiş ve oyunculuk kariyerine daha 10 yaşındayken ”Hamdi Bey’in Katili” oyunu ile başladı. Faik Çoşkun, cumhuriyetin ilk yıllarının en önemli tiyatro oyuncularından olan Raşit Rıza Kel Hasan ve Adile Naşit’in babası olan Naşit Özcan ile çalışma fırsatı bulmuştur.

Faik Çoşkun’un ilk sinema filmi 1932 yapımı olan ve Muhsin Ertuğrul’un yönettiği Ercüment Behzat Lav, Atıf Kaptan, Ferdi Tayfur, Naşit Özcan gibi isimlerin rol aldığı ”Bir Millet Uyanıyor” filmidir. Şehvet Kurbanı, Sihirli Define, Allah’tan Bul, Dümbüllü Sporcu gibi birçok filmde rol almıştır.

Hayatı boyunca hiç evlenmemiş olan Faik Çoşkun, son günlerinde felç olmuş ve İlk Yardım Hastanesi’nde tedavi olurken 19 Şubat 1978 yılında vefat etmiştir.

Işıklar içinde uyu Faik Baba…

Kaptan

Kaynaklar: Halit Çevirgen

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir